Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

V posledních letech se kolem našich vod zhoršuje situace s nepořádkem, bezohledností rybářů, nedodržováním pravidel a poškozováním přírody, ale bohužel většinu rybářů to asi příliš netrápí, a tak není vůle ke změnám, které by pomohly situaci zlepšit celkově. My, kteří se na to dívat nechceme, ale bohužel nemáme moc ke globálním změnám, to chceme zkusit udělat lépe alespoň na několika málo hektarech, o které se společně staráme, jak nejlépe dovedeme. Tím není myšleno jen udržování pořádku a přírody kolem revírů, což bereme jako samozřejmost, ale i jejich ochrana před pytláky a případnými nepoctivci v našich řadách.

Problémem, který trápí asi většinu revírů (soukromých i svazových) u nás, je „snadné“ hospodaření, které se zaměřuje v podstatě jen na kapra a ostatní druhy ryb jsou na okraji zájmu. Bohužel se často přehlíží naše původní druhy, které se tak pomalu vytrácejí. Proto se budeme snažit na vlastních revírech hospodařit tak, aby v nich byla obsádka druhově i generačně pestrá, včetně trofejních ryb a původních druhů. O hospodaření na našich revírech se nestarají „hospodáři“ s rychlokurzem, ale profesionální rybáři se vzděláním v oboru.


Současná pravidla daná zákonem a vyhláškou jsou až příliš benevolentní, proto jsme je na našich revírech zpřísnili sestavením bližších podmínek (rybářského řádu), které jsme doplnili o mnoho nových pravidel, včetně omezení počtů ponechaných ryb či zvýšení nebo zavedení lovných měr u některých druhů.
Mezi rybáři se bohužel najdou i tací, kteří nemají úctu k pravidlům, přírodě a ostatním rybářům, přičemž současný systém na většině revírů si s tím nedokáže poradit, a tak místo řešení problémů dochází k jejich stupňování. Pokud vůbec nějaké tresty za prohřešky padnou, jedná se o směšné pokuty v řádech stovek korun, což se míjí účinkem.
Jako nejspravedlivější a hlavně nejvýchovnější vidíme odejmutí povolenky na určitou dobu, případně úplné odejmutí povolenky, včetně zamítnutí vydání dalších povolenek pro osobu, která pohrdá pravidly a nemá úctu k ostatním rybářům či přírodě. Takové rybáře mezi sebou rozhodně nechceme.


Vzorem pro náš lokální rybářský spolek jsou vlastně kořeny rybaření u nás. Máme na mysli dobu, kdy každý rybářský spolek fungoval samostatně na svých revírech, kdy rybáři měli pocit sounáležitosti s revíry, o které se starali, a nebylo jim cizí přiložit ruku k dílu. To se bohužel postupně vytratilo a rybáři ztratili vztah k vlastním vodám. Proto chceme jít znovu touto cestou. V Anglii tento systém samostatného klubového hospodaření funguje dodnes a pro rybáře jednotlivých klubů je velká čest být jejich členy a podle toho se také chovají.

Třeba je to špatná cesta, v dnešní době možná naivní, ale my věříme, že společnými silami se nám podaří vytvořit nekomerční revíry pro partu slušných rybářů, kteří neváhají pro přírodu, ryby a ostatní rybáře něco udělat. Revíry, kde bude pestrá a vyvážená obsádka, čisté břehy a kde bude vládnout přátelská nálada. Prostě revíry, které nám budou dělat radost a za které se nebudeme muset stydět.

S pozdravem Petru zdar
Jiří Jakeš